Miercuri, 2 noiembrie, Executivul a mandatat Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, printr-un memorandum, să semneze declaraţiile comune între minister şi agenţiile de dezvoltare regională pentru lansarea programelor regionale 2021-2027 finanţate cu fonduri europene. România va avea 16 programe, din care 8 naţionale şi 8 regionale.

Astfel, Executivul a aprobat memorandumul cu tema – „Măsuri privind consolidarea parteneriatului cu regiunile de dezvoltare pentru implementarea programelor regionale 2021-2027 prin semnarea unei declaraţii comune între Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene (MIPE) şi Agenţiile de Dezvoltare Regională pentru lansarea programelor regionale 2021-2027”.

MIPE va coordona gestionarea fondurilor europene

Prin acest memorandum, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, care are rolul de coordonator naţional în domeniul gestionării fondurilor europene, este mandatat de către Guvern să semneze declaraţii comune între Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene şi Agenţiile de Dezvoltare Regională pentru lansarea programelor regionale 2021-2027, arată Guvernul, într-un comunicat de presă.

Această declaraţie comună are rolul de a institui un parteneriat şi o colaborare proactivă pentru valorificarea întregului potenţial al fondurilor europene, cu scopul realizării unei creșteri inteligente, durabile și favorabile incluziunii la nivelul tuturor regiunilor de dezvoltare.

România va avea în total 16 programe. Dintre acestea, 8 vor fi naţionale, iar 8 vor fi regionale.

sursa: capital.ro