Investiție cu profit pentru Primăria Oradea. Cei 15 milioane de euro cheltuiți pentru amenajarea primului parc industrial din oraș au atras peste 30 de companii, străine și autohtone, care au creat mii de locuri de muncă. Reușita a determinat autoritățile locale să înceapă lucrările la încă două parcuri industriale, pe care vor să le amenajeze tot cu fonduri europene.

 

Situat la câțiva kilometri de granița cu Ungaria, primul parc industrial al Oradei a fost amenajat începând cu 2011. Din cele 15 milioane de euro necesare, jumătate au provenit din fonduri europene. Cu acești bani au fost realizate pe 120 de hectare lucrări complexe de infrastructură, necesare ca investitorii să fie convinși să vină în Oradea.

 

"Ca să existe un investitor pe un teren are nevoie ca să-È™i dezvolte afacerea pur È™i simplu de utilităÈ›i, de drum, de rețea de apă, canalizare, curent electric", spune Dan Niederhoffer, inginerul Parcului Industrial din Oradea.

Marius Moș, managerul de proiect, completează: "Avem aproape 7 kilometri de drumuri interioare, reÈ›ele de energie termică 7,4 kilometri, canalizare menajeră 8,4 kilometri, reÈ›ea de apă 5,6 kilometri."

 

Astfel amenajată, zona era gata să găzduiască firme cu profil de producție, care să creeze o mie de locuri de muncă. Așteptările autorităților au fost cu mult depășite. "Până azi s-au realizat 2.400 de locuri de muncă. Estimăm că la finalul investiilor, atunci când parcul va fi plin, cel puțin 4 mii de locuri de muncă să fi generat investițiile", susține Mircea Mălan, viceprimarul Oradei.

"Am reuÈ™it să atragem investiÈ›ii străine de 200 de milioane de euro. Cele mai multe companii sunt în domeniul producÈ›iei electronice, dar È™i companii ce produc echipamente industriale, companii din domeniul logistic", a detaliat Delia Ungur, managerul Parcului Industrial din Oradea.

sursa: digi24.ro

 

Pe lângă locurile de muncă, acestea au plătit sume importante bugetului local. În 2014, din impozitele pe salarii, taxele de autorizare de construire È™i vânzarea de parcele în parcul industrial au intrat la bugetul local 15,4 milioane de lei. 

Succesul parcul industrial a determinat primăria să plănuiască înființarea până în 2020 a două noi zone industriale. Ca să atragă și mai mulți investitori străini, autorităÈ›ile propun eliminarea taxa pe stâlp de 1% È™i reformarea sistemul de invâÈ›ământ preuniversitar È™i de meserii.