40 millió euró a vállalkozásoknak akvakutltúrára

A Mezőgazdasági Minisztérium nemrég közzé tette azon pályázati útmutatókat a Halászati Operativ Program (POP)-ra  vonatkozóan amely az akvakultúra hosszú távú fejlesztését tűzte ki célul.

Egy finanszírozási program, melynek nyítása 2016 április-májusára várható, 40 millió eurós keretet biztosit uniós és hazai forrásokból. A pályázati útmutató még nem közli a maximális összeget amit kaphat egy kérelmező, de megjegyzi, hogy a pályázat meghaladhatja majd az 50.000 eurót.

A mikro-,kis és középvállalkozások 50%-os vissza nem térítendő támogatásban részesülnek az összbefektetésből, mig  nagy cégek csak 30%-ot fognak kapni, ami azt jelenti, hogy 70%-al kell hozzájátuljanak a befektetéshez.

Ahoz, hogy a cégek támogatást kapjanak, legalább egy olyan alkalmazottal kell rendelkezzenek, amelyik 5 éves régiséggel rendelkezik , vagy középfokú végzettsége van és 5 év régisége van akvakultúrában.

Ha a befektetés meghaladja az 50.000 eurót, szükség lesz egy megvalósíthatósági tanulmányra is.

A befektetések a következőkre vonatkoznak:

  1. termelő befektetések az akvakultúrában
  2. az akvakultúrai termelés diverszifikálása
  3. befektetések az akvakultúrai egységek korszerűsítésére, beleértve a munkafeltételek és az akvakultúrában dolgozó munkások biztonságának  javítását is
  4. befektetések az állatjóléti és egészségügyi feltételek javítására és korszerűsítésére, beleértve olyan felszerelések/eszközök beszerzését is, melyeket a farmok ragadozó vadállatok elleni védekezésre használnak
  5. olyan befektetések, melyeknek célja az akvakultúrai termékek mínőségének és értékének növelése
  6. befektetések a meglévő, akvakultúrának használt tavak, lagúnák helyreállítására a partok eltávolítása által vagy a partok kialakulásának megakadályozásával
  7. befektetések az akvakultúrával foglalkozó cégek jövedelmének növelésére, kiegészítő tevékenységek fejlesztése által.Itt támogatást kapnak az akvakultúrával kapcsolatos kiegészítő tevékenységek,mint például a halászcsárda vagy a halászattal kapcsolatos turizmus

Hasznos dokumentumok: Pályázati Útmutató

Uniós támogatás halászcsárdáknak

Egy Pályázati Útmutató javaslata alapján, amit a Mezőgazdasági Minisztérium tett nyilvánossá, lehetséges, hogy 2016 áprilisában megnyílik egy pályázati felhívás, a Halászati Operatív Program (POP)keretén belül 3,6 millió eurós összkerettel.

Ebből a keretből minden kérelmező 75.000 euróig terjedő támogatást igényelhet a halászatot kiegészítő melléktevékenységekre.

A támogatás mértéke 50%-ban vissza nem térítendő támogatás, ami azt jelenti,hogy ha egy vállalkozó  75.000 eurót igényel, neki is hozzá kell járulnia ugyancsak 50% önrésszel.

A támogatottak köre azon jogi személyek, melyek halászati tevékenységgel foglalkoznak és a következő jogi formával rendelkeznek:

  • Engedélyezett jogi személy-PFA
  • Korlátolt felelősségű társaság-SRL
  • Egyéni vállalkozó-II
  • Családi vállalkozás-IF
  • Közkereseti társaság-SNC
  • Betéti társaság-SCS (Societate in Comandita Simpla)
  • Részvénytársaság-SA

Ahoz, hogy a kérelmezők támogatást kapjanak, legalább 60 napig halászati tevékenységgel kellett hogy foglalkozzanak az utolsó 2 évben és egy üzleti terv bemutatása is szükséges.

A támogatási program keretén belül a vállalkozók különböző befektetéseket valosithatnak meg:

  • befektetések a halászhajók felszerelését illetően
  • halászbottal való halászati turizmus
  • vendéglők
  • halászattal megfelelő környezetvédelmi szolgáltatások
  • halászattal kapcsolatos oktatási tevékenység

Elszámolandó költségek:

  1. Épületek felépítése, korszerűsítése vagy bővítésével járó költségek.
  2. Telekvásárlási költségek 10%-os arányban az összbefektetésből.
  3. Szaktanácsadási költségek.
  4. Logisztikával járó költségek.
  5. A pályázat könyvvizsgálatával kapcsolatos költségek
  6. A pályázat tájékoztatására és reklámozására vonatkozó költségek.

Hasznos dokumentumok: Pályázati Útmutató